Pişirme teknikleri nelerdir?

17 Şubat 2012

Pişirme teknikleri nelerdir?

Çok iyi bir ocağa ya da fırına sahip olabilirsiniz. Ama unutmayın pişirme tekniklerinde usta değilseniz hem yemekleri daha uzun sürede hazırlar hem de lezzetlerinde kayıplara sebep olabilirsiniz.

Neyi nasıl pişireceğinizi bilmeniz hem gıdaları daha hızlı pişirmenizi hem de onların lezzetli olmasına sebep olur.

İşte size pişirme teknikleri;

  • Haşlama: Zaman içerisinde kullanım oranı artıp sık sık tercih edilen bir pişire tekniği haline gelişmiştir. Çünkü sağlıklı bir teknik olduğundan ve günümüzde hastalıklara yakalanmak daha da kolay olduğundan tercih eden kişi sayısı artmıştır.  Haşlama yöntemi ile yiyeceklerin aroması ve besin değerleri korunur. Ayrıca sindirimi de kolaydır. Genellikle, sebzelerde, balıkta ve dana etinde tercih edilir.
  • Fırında pişirme: En kolay pişirme tekniklerindendir. Özellikle günümüzde gelişen teknoloji ile fırın programlarının çıkması sayesinde pişirme işleminde büyük bir kolaylık sunmuştur. Pişireceğiniz ürüne göre fırının ısı değerini ayarlayıp içine atmanız yeterlidir. Et ve hamur işlerinde sık sık fırında bu pişirme yöntemi tercih edilir. Bu yöntemin en büyük avantajı fazla yağ kullanmaya gerek duyulmaz.
  • Poşe: Nemli-ıslak pişirme olarak da bilinen bu pişirme tekniğinin amacı besinlerin şeklinin korunmasıdır. Bu yöntemde yiyecekler biraz su veya buharda pişirilirler. Genelde bir tava içine konan yumurta veya balık gibi besinler yarısı suya gömülü olacak şekilde su ilave edilir. Sonra üstü kapatılarak kısmen suda kısmen de buharda pişmesi sağlanır. Ayrıca suyun içine çeşitli baharatlar koyarak aroma katabilirsiniz.
  • Izgara yöntemi ile pişirme: Pişirme teknikleri arasında Türkiye’de en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Bu pişirme tekniğinde yiyeceğin direk ateşle temas etmesi sağlanır. Bu teknikte dikkat edilmesi gereken en öneli noktalar kömürün kor olması ve yiyeceğin kömürle direk temasının önlenmesidir. Ayrıca pişireceğiniz yiyeceklerin arasına iri dilimli sebzeler yerleştirecek lezzetini artırabilir ve besinlerinizin sıvı azaltmış olursunuz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.